106 Students from Riverside County Advance to National History Day-California Competition

two girls in historical dress pose for photo

Student historical performances, exhibits, documentaries, 2-D displays and Websites are advancing to State History Day following the Riverside County competition.

RIVERSIDE – Dozens of award-winning entries from students in 4th and 5th grade, junior (grades 6-8) and senior (grades 9-12) divisions were honored at the Riverside County National History Day Competition held at Ramona High School in Riverside on Saturday, March 18, 2017.

The first, second, and third place finishers in all divisions, advance to the National History Day-California State Competition in Rocklin on May 6-7, 2017. From the state competition, winners will advance to the National History Day Competition, June 11-15, 2017, at the University of Maryland, College Park.

Featuring the 2017 theme of “Taking a Stand in History,” the competition featured a record number of participants for the fifth consecutive year—including 215 entries from 378 students from 15 districts and 58 schools. Details on National History Day are available on the RCOE website: http://www.rcoe.us/student-events/history-day/.

CLICK HERE to view 2017 Riverside County History Day Photo Gallery.

2017 Riverside County History Day Results (all listed below advance to state competition)

Grade 4/5 Group 2-D Display

1st    Nicholas Gomez, Vivianna Tang, Temescal Canyon Elementary School, Corona-Norco USD

2nd   Olivia Purdy, Eleanor Sosa, Tomas Rivera Elementary School, Riverside USD

3rd    Emma Goodman, Sarah Goodman, Claire Todd, Tomas Rivera Elementary School, Riverside USD

Grade 4/5 Individual 2-D Display

1st    Adryann Aguilar, Emerson Elementary School, Riverside USD

2nd   Nathan Lee, Riverside STEM Academy, Riverside USD

3rd    Dallin Bennett, River Springs Charter School

Junior Group Documentary

1st    Ryan Driver, Daniel Falk, Nathalie Orellana, Vista Verde Middle School, Val Verde USD

2nd   Sarah Lunetto, Abigail Noguera, Madison Purcell, Villegas Middle School, Alvord USD

3rd    Irving Lopez, Daniel Torres, Favio Zapata, Villegas Middle School, Alvord USD

Junior Group Exhibit

1st    Sarah Alarcon, Paulina Arango, Makayla Martinez-Blackman, Melanie Ortiz, Vista Verde Middle School, Val Verde USD

2nd   Leslie Figueroa, Rosemary Gomes, Daniela Hernandez, Sierra Middle School, Riverside USD

3rd    Jennifer Chavez-Veyna, Ariza Mendez, Savannha Walde, Sierra Middle School, Riverside USD

Junior Group Performance

1st    Afton Barney, Luke Barney, Grace Prep

2nd   Audrey Brunken, Ashlyn Danielson, Amelia Earhart Middle School, Riverside USD

3rd    Shalie Fratt, Mia Hawat, Jadyn Roscelle Patos, Bella Rodriguez, Nicole Romero, Vista Heights Middle School, Moreno Valley USD

Junior Group Website

1st    Dylan De Ynchausti, Calvin Su, Andy Vu, Dr. Augustine Ramirez Intermediate School, Corona-Norco USD

2nd   Ellis Crowder, River Crowder, Garretson Elementary School, Corona-Norco USD

3rd    Tahmid Islam, Angel Valenzuela, Vista Heights Middle School, Moreno Valley USD

Junior Individual Documentary

1st    Allison Bushong, Amelia Earhart Middle School, Riverside USD

2nd   Kyle Revale, Lakeside Middle School, Val Verde USD

3rd    Norman Rasmussen, Vista Heights Middle School, Moreno Valley USD

Junior Individual Exhibit

1st    Lucas Dyal, Lincoln Alternative Elementary School, Corona-Norco USD

2nd   Jared Roman, Vista Heights Middle School, Moreno Valley USD

3rd    Chrystian Arce, Vista Heights Middle School, Moreno Valley USD

Junior Individual Paper

1st    Aisha Randhawa, Garretson Elementary School, Corona-Norco USD

2nd   Angelica Osorio, Vista Heights Middle School, Moreno Valley USD

3rd    Habib Jaffer, Rancho Viejo Middle School, Hemet USD

Junior Individual Performance

1st    Mandy Asuncion, Dr. Augustine Ramirez Intermediate School, Corona-Norco USD

2nd   Jada Ramsey, Vista Heights Middle School, Moreno Valley USD

3rd    Kalista Rae Tibbels, Matthew Gage Middle School, Riverside USD 

Junior Individual Website

1st    Brantley Ryan, Amelia Earhart Middle School, Riverside USD

2nd   Clara Bardeen, Amelia Earhart Middle School, Riverside USD

3rd    Chiana Levato, Dr. Augustine Ramirez Intermediate School, Corona-Norco USD

Senior Group Documentary

1st    Anna Lee, Michelle Lee, Sarah Lee, Martin Luther King High School, Riverside USD

2nd   Haley Hocking, Sarah Runyan, Poly High School, Riverside USD

3rd    Alexander Escamilla, Claire Harsch, Brooklyn Muñoz, Martin Luther King High School, Riverside USD

Senior Group Exhibit

1st    Alondra Canchola, Huma Khan, Centennial High School, Corona-Norco USD

2nd   Vanessa Mercado, Jordyn Vogel, Martin Luther King High School, Riverside USD

3rd    Alexandria Graham, Matthew Sylvester, Martin Luther King High School, Riverside USD

Senior Group Performance

1st    Gabrielle Barney, Randi Miles, Grace Prep

2nd   Ariana Bazile, John Carrion, David Hermosillo, Juan Hernandez, Analis Lamboy, Valley View High School, Moreno Valley USD

3rd    Maya Braslaw, Michelle Wang, John W. North High School, Riverside USD

Senior Individual Documentary

1st    Rafael Ibarra, River Springs Charter School

2nd   Cristina Williams, San Jacinto High School, San Jacinto USD

3rd    McKenna Powell, Martin Luther King High School, Riverside USD

Senior Individual Exhibit

1st    Sarah Wilson, Crossroads Christian High School

2nd   Marissa Nunez, Ramona High School, Riverside USD

3rd    Marley Begorre, San Jacinto High School, San Jacinto USD

Senior Individual Paper

1st    Ruth Navarrete, Martin Luther King High School, Riverside USD

2nd   Jordi Martinez, John W. North High School, Riverside USD

3rd    Heather Otto, Poly High School, Riverside USD

Senior Individual Performance

1st    Katie George, Martin Luther King High School, Riverside USD

2nd   Alexandra Pigeon, Martin Luther King High School, Riverside USD

Senior Individual Website

1st    Israel Coronado, River Springs Charter School

2nd   Sophia Esparza, Riverside Virtual School, Riverside USD

3rd    Esmeralda Rizo, San Jacinto High School, San Jacinto USD

Senior Group Website

1st    Abraham De Luna, Natalia Zamora, San Jacinto High School, Jacinto USD

2nd   Trinity Medina, Gabriela Ramirez, Sheylim Rodriguez-Olea, Shelby Speerstra, Arlington High School, Riverside USD

3rd    Molly Delaney, Janaki Patel, Centennial High School, Corona-Norco USD