Week One: Poetry

Art Connects

2020 Virtual Student Arts Competition

Week One: Poetry

Theme – Expressions of Change

More than 500 students from hundreds of public, private, charter, and home school locations throughout Riverside County submitted original poetry during the first week of Art Connects

READ Top Poetry Entries

TK-2 Honorees

1st Place

Camryn Yazarlou
1st Grade
Paloma Elementary School
Temecula Valley USD

2nd Place

Ethan Libman
1st Grade
Harry S. Truman Elementary School
Desert Sands USD

3rd Place

Charles Schiffer
2nd grade
Mountain View Elementary School
Riverside USD

Honorable Mention

Bethany Overton
2nd Grade
Luiseno Elementary School
Lake Elsinore USD

Isabelle Herrera
2nd Grade
North Ridge Elementary School
Moreno Valley USD

Olivia Caza
Kindergarten
Ridgecrest Elementary School
Moreno Valley USD

River Moll
Kindergarten
Gerald Ford Elementary School

Stella Monay
2nd Grade
Sunny Sands Elementary School
Palm Springs USD

3rd-5th Grade Honorees

1st Place

Elizabeth Pudussery
4th Grade
Benjamin Franklin Elementary School
Riverside USD

2nd Place

Mackenzie Leonard
5th Grade
Starlight Elementary School
Beaumont USD

3rd Place

Anneliese Huen
5th Grade
Sky Country Elementary School
Jurupa USD

Honorable Mention

Ankitha Garuadapuri
3rd Grade
Clara Barton Elementary School
Corona-Norco USD

Arturo Ortega
5th Grade
North Ridge Elementary School
Moreno Valley USD

Carlos Molina
3rd Grade
Lakeland Village Elementary School
Lake Elsinore USD

Florence Walter
5th Grade
Temecula Preparatory School
Temecula Valley USD

Marissa Vargas
5th Grade
Megan Cope Elementary School
San Jacinto ESD

6th-8th Grade Honorees

1st Place

Zachary Brasher
7th Grade
Dr. Augustine Ramirez Intermediate School
Corona-Norco USD

2nd Place

Jessica Frassca
6th Grade
Mountain View MS
Moreno Valley USD

3rd Place

Lilia Tomoff
8th Grade
Riverside STEM Academy
Riverside USD

Honorable Mention

Bella Overton
8th Grade
Bella Vista Middle School
Temecula Valley USD

Bella Morin
7th Grade
Bear River Springs Charter School

Emily Weldon
7th Grade
James L. Day Middle School
Temecula Valley USD

Emmanuel Pudussery
6th Grade
Riverside STEM Academy
Riverside USD

Matthew Brown
8th Grade
Bear River Springs Charter

9th-12th Grade Honorees

1st Place

Xuan-Anh Ly Biggs
9th grade
Polytechnic High School
Riverside USD

2nd Place

Nicole Zuno
11th Grade
Valley View High School
Moreno Valley USD

3rd Place

Isabel Valenzuela
11th Grade
Chaparral High School
Temecula Valley USD

Honorable Mention

Angelica Osorio
11th Grade
Canyon Springs High School
Moreno Valley USD

Anthony Noll
10th Grade
Heritage High School
Perris Union HSD

Evan Webb
9th Grade
La Quinta HS
Desert Sands USD

Gabriele Fernandez
12th Grade
Temecula Valley High School
Temecula Valley USD

Jennifer Mendieta
12th Grade
La Sierra High School
Alvord USD

For additional information, please contact RCOE Arts Administrator, Louisa Higgins (lhiggins@rcoe.us).